Ви тут:  Головна Події Про підготовку до Великодня в Польщі розповідає студентка з України

Про підготовку до Великодня в Польщі розповідає студентка з України

Вітаю, моя Україно!

Перебуваючи за кордоном, ми маємо можливість обміну досвідом не тільки в процесі навчання. Разом з дітками ми потроху вивчаємо звичаї та традиції польського народу.

Великдень у Польщі

🐣 Ось декілька цікавих фактів про святкування католицького Великодня (Вельканоц):

🔸В очікуванні Великодня люди харчувалися в основному оселедцем і пісним журеком (суп на основі ферментованої житньої муки). Якщо згадати, що Великий Піст триває 40 днів, то можна собі уявити, наскільки полякам ці страви набридали. Саме тому напередодні Великодня вони здійснювали обряд закопування журека й оселедця.

🔹Практично в кожному польському домі напередодні Великоднього свята готують пасхальний кошик, який потім несуть до костелу на освячення. Там обов'язково повинні бути крашанки, ковбаса або шинка, хрін, цукровий баранчик і сіль. Маленькі плетені кошики прикрашають серветками, квітами, гілочками верби.

🔸 У Великий четвер у храмах згадують останню вечерю Христа з учнями. У цей день священики під час літургії омивають ноги дванадцятьом прихожанам, що символізує служіння людям.

У Страсну П'ятницю Церква згадує страсті і розп'яття Ісуса. У цей день багато поляків беруть участь у Хресній Дорозі.

Субота — день очікування. Навіть ті, хто вкрай рідко ходять до костелу, беруть «свєнцонку» (тобто великодній кошик) і йдуть до святині.

Пізно ввечері в костелах здійснюється ритуал, який називають літургією світла. На дворі костелу спершу запалюють вогонь. Від нього священик запалює велику свічу — пасхал.

🔹Як відомо з Біблії, один з учнів Ісуса, Юда Іскаріот, зрадив Христа. У XVIII столітті в деяких регіонах Польщі з'явився обряд «повішення Юди» за зраду. Люди робили зі соломи опудало Іскаріота, били його руками і ногами, смикали, волочили по вулицях, а потім вішали або топили в водоймі. Через агресію учасників дійства церква заборонила проведення ритуалу.

🔸«Сьміґус-динґус» (śmigus-dyngus), або Обливаний понеділок (lany poniedziałek) — розвага другого дня свят. На Великодній понеділок у Польщі діти й молодь обливають одне одного водою. Колись хлопці у такий спосіб зачіпали молодих дівчат. Вважалося, що дівчина, котра промокла до нитки, невдовзі обов'язково вийде заміж.

💬Добробабенко Анастасія,

магістрантка 1 курсу спеціальності "Дошкільна освіта"

Педагогічного факультету НПУ імені М.П.Драгоманова